Blackboard Hakkında

Home / Blackboard Hakkında

 

 

Blackboard 1997’de ABD’de kurulmuş, dünya çapında faaliyet gösteren, 2.000’den fazla çalışanı ile e-öğrenme (e-learning) dünyada pazar lideridir. Dünyada 19.000’i üniversite 34.000’den fazla özel sektör, üniversite, lise ve devlet kurumu tarafından kullanılmaktadır.

Blackboard, eğitimcilerin ders materyallerini elektronik ortamda sunmalarına, öğrencileri ile iletişim kurmalarına ve  ders aktiviteleri oluşturmalarına olanak sağlayan bir e-learning ekosistemidir.

Ayrıca kurumun uluslararasılaşması için akredite araçları sunar. Kurumun sıralamalarda daha yukarılara taşınmasına yardımcı olur. Edindiği zengin bilgi birikimi ve uzman kadrosuyla stratejik danışmanlık sağlar.

 

Teknoloji destekli eğitim imkanı veren e-öğrenme platformu Blackboard geleneksel veya uzaktan eğitimi tamamlamak ve desteklemek için tasarlanan online bir ekosistemdir. Tamamen uzaktan eğitim çerçevesinde verilen derslerin tüm aktivitelerini destekleyebileceği gibi, geleneksel kampüs ortamında verilen derslerin de elektronik içerik ve aktivitelerle zenginleştirilmesine imkan sağlamaktadır.

 

Blackboard Learn (LMS) eğitimcilere tüm öğrenenlerin ihtiyaçlarını karşılayan ilgi çekici ve verimli online veya karma dersler hazırlayabilmeleri için araçlar sağlar. Ders sunumu imkanları eğitimcilerin online öğrenme kaynaklarını yaratmak, uyumlamak ve yönetmek için ihtiyaç duydukları dosyalama, ölçme, iletişim ve işbirliği araçlarını içerir.. İçerik yönetim sistemi ile içerikler güvenli ve kontrollü bir şekilde ortak bir havuzdan yönetme imkânı sunar. Blackboard Learn Mobile eğitim ortamını mobil cihazlara taşır. Öğrenciler ve eğitmenler her yerden ders içeriğine erişebilir ve ders aktivitelerine katılabilir.

 

Blackboard’un alanında lider yapan nitelikleri şöyle sıralanabilir:

 • Finansal güvenilirliği yüksek, yeniliğe yatırım yapan, ileri ar-ge gücüne sahip üretici
 • Esnek, fonksiyonel, ölçeklendirilebilir ve kullanımı kolay öğrenme yönetim sistemi
 • Öprenci bilgi sistemi ve ERP gibi diğer yazılımlarla entegre edilebilme.
 • İçerik oluşturma, geliştirme, kullanımı ve yönetimi
 • Mobil cihazlar ile tam uyumlu ara yüz
 • Kapsamlı ve özelleştirilebir raporlama ve ileri düzey analitik seçeneği.
 • Stratejik danışmanlık, teknik destek ve uzman eğitimi gibi destek hizmetleri
 • Program kalitesini destekleyen ve öğrenen başarısını artıran araçlar
 • Öğrenciye, öğrenme tarzı ve alışkanlıklarına göre kişiselleştirme esnekliği
 • Güvenlik ve teknoloji dâhil, uluslararası tanınan standartlar ile tam uyum
 • Kapsamlı dokümantasyon. İhityaç duyulan bilgi veya yardıma kolay ve hızlı şekilde erişim
 • Türkçe dahil 22 dil desteği
 • Native Mobile uygulamaları ile her türlü ortamdan erişim (Windows, IOS, And

Blackboard deneyim ve Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) uzmanlığı konusunda eşsiz konumdadır. Dünya çapında binlerce kurum ve milyonlarca insanla çalışma sayesinde tüm yaşlardan öğrenenler için öğrenme deneyimini artırmak adına eşsiz bir deneyim ve kurumsal uzmanlığa sahiptir.

 

Eğitimsel bir çerçevede online öğrenme, ses ve   video konferansı, toplantıları ve işbirliği için tasarlanan ve Blackboard Collaborate web konferansı hizmetleri aktif öğrenci katılımını öne çıkarır ve eğitimcilerin öğrencileri ile iletişimlerine stilleri veya ihtiyaçları ne olursa olsun daha kişisel bir yaklaşım getirir.

 

Blackboard’un bugün 115 ülkede kuruluşlarla çözüm ortaklığı vardır.   Blackboard “Herkes İçin Eğitim” misyonunu tamamlayıcı ve yenilikçi eğitim programlarıyla aktif bir biçimde ilgilenmektedir.

 

Öğrenim yönetim sistemi olarak Moodle kullanan kurumlarda ise Blackboard tarafından geliştirimiş MoodleRooms bu yapının üzerine implemente edilebilir. Böylece Moodle’ın tüm özelliklerinden yararlanma sürdürülmekle birlikte, yönetimi basitleştirilmiş ve kaynak ihtiyacı azaltılmış olacaktır. Collaborate ve Analytics gibi Blackboard ürünleri ile bütünleşik kullanılabilecektir.

 

Blackboard Servisleri

 • Teknik Destek ve Bakım – Blackboard ürün desteği çözümleri 7×24 çağrı takip sistemi, sesli yardım ve web tabanlı Bilgi Merkezini kullanarak eksiksiz bir destek çözümü sunmaktadır.
 • Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler – Stratejik danışmanlık, proje yönetimi, özel uygulama geliştirme ve eğitimi gibi çok çeşitli profesyonel hizmetler sunulmaktadır. Danışmanlar, eğitimsel çerçeveyi ve zorlukları, yasal değişiklikleri ve eğitim teknolojisindeki gelişmeleri çok yakından takip etmektedir. Binlerce kurumda edinilen bilgi birikimi sayesinde kanıtlanmış teknik, pedagojik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 • Yönetimli Hosting Çözümleri – Blackboard müşterilerinin e-öğrenme platformumuzu dış kaynak tabanlı olarak kullanabilmesi ve zamanla sahiplik maliyetlerini düşürerek kurum için teknik kaynaklarını yeniden kullanabilmesi için bir tür uygulama hizmet sağlayıcısı olarak hosting hizmetleri sunmaktadır.

 

Blackboard’un 8 tane büyük veri merkezi üzerinden %99,99 Uptime garantisi ile 7/24 hizmet vermektedir.

Princeton, Oxford, Stanford, Duke, Boston, Georgetown, Texas, Cornell, Florida, NewYork State gibi 10.000’den fazla üniversitede kullanılmaktadır. Dünyanın en iyi 200 eğitim kurumunun %73’ ü Blackboard Platformunu kullanıyor. Apple, Intel, Bayer, Bank Santander ve Sharp gibi firmalarda eğitimlerini bu platform üzerinden veriyorlar.

Türkiye’de ise;
Anadolu Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, ODTÜ, MEF Üniversitesi ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları… Blackboard çözümlerini kullanan kurumlar arasındadır.

Leave a Comment